ЕТАПИ НА БЪЛГАРСКИЯ ПРОГРЕС
В СВЕТОВНИТЕ ЩАНГИ
1969г. - 1972 г.
Този етап се характеризира с появата на първите големи успехи на нашите тежкоатлети. Част от тях са постигнати от състезатели, които при стария начин на подготовка, не успяваха да реализират своите възможности и да печелят. Това са Атанас Киров, Младен Кучев, Петър Янев, Станчо Пенчев, Иван Атанасов и др. Заедно с тях на международния подиум излязоха по-младите - Нораир Нурикян, Йордан Биков, Атанас Шопов, Андон Николов, Александър Крайчев и др.
Успешното участие на това поколение състезатели, стана реалност благодарение на обстоятелството, че тренировъчния процес беше наложен, като доминиращ екстензивния фактор, т.е. увеличаване обема на извършената работа и времето за тренировка. За този етап,това беше единствения правилния подход, защото и световно известните по това време тежкоатлетически школи не бяха създадени по-рационални способи.
Съвсем естествено, прилагането на този начин на тренировка се отразяваше неблагоприятно на спортното дълголетие на нашите тежкоатлети.
Екстензивният елемент в тренировъчното натоварване изхабява по-бързо и скъсява продуктивния период в живота на всеки спортист. Всички наши състезатели по това време (с изключение на Нурикян)бяха звезди в един Олимпийски цикъл и само някои от тях - малко над средното ниво в следващия.
Независимо от всичко, в този период се изгради основата на българската школа, тя получи своята физиономия. Тогава се формираха нейните железни принципи и закони, очертаваха се контурите на бъдещите успехи.
1973 г.- 1976г.
За този етап акцента на обновената ни методика се насочи към интензифицирането на тренировъчния процес при наличието на значителна по обем работа. Успехите се стабилизират, появяват се нови спортисти - Георги Тодоров, Неделчо Колев, Йордан Митков, Трендафил Стойчев, Валентин Христов, Христо Плачков и др. Те се справят отлично с проблема - да се реализира обема предимно на пределни и околопределни тежести, където ефектът на формиращото въздействие е най-силно изразен.
Съвсем естествено, следва и отлично представяне на Олимпийските игри в Монреал, където печелим 3 златни, 4 сребърни и 1 бронзов медал. Тези наши успехи обаче са помрачени от дисквалификацията на един олимпийски и един вице-олимпийски шампион. Независимо от това с оставащите ни 6 медала ние защитихме позициите си на втора сила в световните щанги.
През този период от време, започва целенасочена работа и с други възрастови формации (юношите и младежите) или така наречения втори ешелон. Те също преминават през централизирана подготовка и участват успешно на първите два световни шампионата за юноши. Това е ново поколение щангисти, израстнало и обучавано при по-благоприятни условия, притежава друг манталитет, по-добри адаптивни способности и потенциал, което предполага и по-нататъшното разгъване на постигнатите до този момент успехи.
1977 г.– 1980г.
Поява на временна криза (1977 г.-1978 г.) и търсене на варианти за оцеляване в новите условия изразяващи се в намиране на подходящи средства за възстановяване. Това наложи промяна на методиката и преустройство на жизнени функции в националната ни система за работа с тежкоатлети, което отне близо 2 години. След разрешаването на възникналите проблеми работата продължава с ускорени темпове. В нея се включва новото поколение - Янко Русев, Антон Коджабашев, Белослав Манолов, Стефан Димитров, Асен Златев, Минчо Пашов, Румен Александров, Благой Благоев, Кръстьо Семерджиев, Валентин Тодоров, Станимир Байрактаров, Пламен Аспарухов, Красимир Дръндаров и др. Следва отлично представяне на Олимпийските игри в Москва през 1980 г., от където печелим 8 медала в двубоя - 2 златни, 4 сребърни и 2 бронзови.
1981г. - 1984г.
Целенасочената работа на редица добре подготвени и амбициозни треньори създадоха условия у нас да се появят тенденции на ранна спортна специализация. Адаптираната към нея методика на тренировка създаде възможност за израстването на спортисти с по-различни качества, и с възможност за по-продължителен състезателен живот в сравнение с поколението преди тях. Появяват се Нено Терзийски, Стефан Топуров, Александър Върбанов, Здравко Стоичков, Антонио Кръстев, Наим Сюлейманов, Румен Теодосиев и др. Те попадат в една разработена система за подготовка, включваща последователно работа в III, II и I ешалон.
Методиката на тежкоатлетическата тренировка също прави крачка напред - намалява се количеството на използваните тренировъчни упражнения.
Остават тези, които по характера на мускулното усилие и пространствено-времевите си характеристики са най-близо до състезателните. Т.е. целта и чрез усъвършенстване на междумускулната и вътремускулна координация в тренировъчната дейност с най-добрите български тежкоатлети, да се развиват приоритетно т.нар. специализирани функционални системи. Това доведе до промени в акцента на тренировъчните занимания. Основната работа (на пределни и околопределни тежести)се осъществяваше само чрез няколко упражнения. Това се отрази изключително благоприятно на хода на нашето развитие. Тя предопредели успеха за продължителен период от време, обезпечи и гарантира сериозни крачки по пътя нагоре на българските щанги.
Неучастието ни в Олимпийските игри в Лос Анжелис през 1984 г. се отрази крайно неблагоприятно на актива ни от олимпийски отличия. То лиши нашите момчета от минимум 10 олимпийски медала, за които никога няма да се намери компенсация.
1985 г. - 1988 г.
Намеждународния подиум излизат следващото поколение български таланти в щангите - Севдалин Маринов, Митко Гръблев, Ангел Генчев, Борислав Гидиков, Иван Чакъров, Михаил Петров, Стефан Ботев и др. Тяхната поява заедно с извършеното до тук във всяко направление подсигури на нашия отбор условия за невиждан напредък - България стана 3 години подред световен шампион в отборното класиране, а за Олимпийските игри в Сеул всички състезатели бяха във върхова форма. Неизяснени все още обстоятелства лишиха от заслужени отличия нашите превъзходни тежкоатлети Митко Гръблев, Ангел Генчев, Асен Златев, Иван Чакъров, Румен Теодосиев, Стефан Ботев и Антонио Кръстев. За някой от тях, този неуспех се оказа преграда за бъдеща реализация.
1989 г. - 1992 г.
След неуспеха в Сеул (по-скоро в морален аспект) дойдоха и промените в страната. Всичко се усложни. Налице беше все още системата - тя произведе нови имена - Иван Иванов, Николай Пешалов, Йото Йотов, Кирил Кунев, Петър Стефанов, а малко по-късно Златан Ванев и Севдалин Минчев.
С сложи край на инерцията в начина на работа на българската школа, която във времето постепенно забави своя ход и намали продуктивността си. Свиването на работата в центровете, оттеглянето на някои специалисти, необезпечеността на тренировъчния процес от жизнени компоненти и пр. свалиха нивото на българските щанги. Независимо от това, българският тим успя да направи добро представяне на Олимпийските игри в Барселона през 1992 г.
1993 г. - 2000 г.
За времето до края на века, т.е. за цели два олимпийски цикъла се появиха само няколко нови имена - Стефан Георгиев, Георги Гърдев, Пламен Желязков, Петър Танев, Гълъбин БоевскииГеорги Марков. За същото време, по-рано системата ни за подготовка раждаше 20-25 състезателя от същата класа, с които се чудехме какво да правим. Същото може да се каже и за жените. Отборът се формирав периода 1989 г.-1990 г., и от тогава до края 2000 г. имаше само по 6-7 тежкоатлети. Едва през 2000 г. се появиха известни надежди за едно-две нови попълнения.
Все пак, в края на периода, се забеляза известен напредък. От 1997 г. до Олимпийските игри в Сидни през 2000 г., българската школа напомни за добрите си времена, и доказа, че може и в новите условия да бъде от водещите сили в световните щанги. И тъкмо тогава, дойдоха нови разочарования. Нелепи обстоятелства станаха причина да загубим 3 олимпийски медала.
2001 г. – 2004 г.
Поредният етап от живота на българските щанги се характеризира с появата на нови лица, с по-различен манталитет и разбиране за управление на Българската федерация по вдигане на тежести, и работата с националните отбори. Много традиционни дейности се промениха. Въведе се нова организация на работа с подрастващите формации. Стратегията на федерацията се ориентира, както към постигане на високи резултати от най-добрите ни спортисти, така и полагането на грижи и внимание към проблемите на детско-юношеските щанги. Клубовете по места получиха реална и значителна материална помощ от БФВТ. Вътрешните първенства придобиха по-добра организация. Текущата информация от центъра към отделните звена стана по-точна, навременна и полезна. Всички дейности се осъществяваха в обстановка на взаимно уважение и сговор между работещите в системата на българските щанги.
На подиума излязоха нови имена - Милен Добрев, Николай Стоянов, Дамян Дамянов и др. От най-младите, решителни крачки по пътя на изявата си на международния тежкоатлетически подиум, направиха Ясен Стоянов, Величко Чолаков, Демир Демирев, Ивайло Филев, Мехмед Фикретов и др.
Представянето на нашите отбори и състезатели започна да придобива облика на това от най-добрите години за българските щанги – от 2 шампионски титли и 31 медала от Европейски и Световни първенства през 2001 г. до 12 шампионски титли и 77 медала от първенствата през 2002 г. Това по безспорен начин доказва наличието на зрялост и професионализъм в работата на всички структури на Българската федерация по вдигане на тежести- обстоятелство, което стана предпоставка за отличното ни представяне на Олимпийските игри в Атина през 2004 г.
2004 г. – 2011 г.
За съжаление, не всичко в хода на нашата история върви напред и нагоре. Това може да се каже най-вече, за периода от края на2004 г., до средата на 2007 г. В този период, управлението на Българската федерация по вдигане на тежести не беше в крак със съвременните изисквания за методика на тренировка, за управление на тренировъчния процес, за добър мениджмънт и нормални контакти с организации от страната и чужбина. Това стана предпоставка за небивало отстъпление от завоюваните малко преди това позиции на международния тежкоатлетически подиум. Започна се с нищо непредизвикана война между ръководството на федерацията и клубове от страната. Налагаха се драстични наказания. В крайна сметка, суверена /представителите на клубовете по вдигане тежести от страната/ избра нов път, който за жалост, доведе българските щанги до още по-големи проблеми.
Но всичко това, може да се оцени с много по-голяма точност от дистанцията на изминалото време. Затова тук и сега, категорични оценки за този сложен етап от живота на българските щанги няма да бъдат правени.
2011 г. – 2014 г.
През май`2011 годинабе учредена нова федерация, която от началото на 2014 г.се преименува в „Българска федерация по вдигане на щанги”. Тя бе лицензирана от Министерството на физическото възпитание и спорта, и остана единствената административна структура в системата на българския спорт, която развива вдигането на тежести на територията на страната.
От тогава, постепенно българските щанги започнаха да набират мощ. Постигнато бе по–добро класиране на игрите в Лондон 2012, където щангите станаха един от трите български спорта с медали: с двама състезатели БФВТ спечели сребро чрез Милка Манева, а Иван Марков остана на косъм от отличията и се нареди пети. Започна възстановяване на традициите за добро представяне на Европейски и Световни първенства за отделните възрастови групи през периода 2011 г. - 2014 г., като особено внимание бе отделено на подрастващите.
2015 г. - 2020 г.
През периода българските щанги продължават постепенно да възстановяват предишните си позиции на европейския и световен подиум. Приоритет в работата на федерацията е младото поколение. В резултат на това в периода 2015 - 2020 г. България спечели над 220 медала от световни и европейски първенства в отделните възрастови групи.
След дълга пауза страната ни приветства шампион в голямо състезание - Божидар Андреев грабна златото в кат. 73 кг на европейското първенство за мъже през 2019 г. в Батуми, като подобри 3 континентални рекорда.През същата година той стана европейски шампион и до 23 г. с 3 европейски рекорда за младежи в Букурещ в кат. 81 кг през октомври и спечели бронз на световното първенство за мъже с 3 европейски рекорда за мъже в Патая кат. 73 кг през септември.
През 2019 г. българските щанги спечелиха само в двубоите общо 43 медала, от които 7 титли и 13 отличия на световни и европейски първенства и се превърнаха в най-успешния български спорт в предолимпийската година. Година по-рано, през 2018-та, БФВТ завоюва над 20 медала от световни и европейски първенства при младите и три отличия от европейското за мъже и жени. Христо Христов стана олимпийски вицешампион за младежи, а Галя Шатова грабна бронза на младежката олимпиада в Буенос Айрес и евротитла при 17-годишните. Христов бе определен и за най-добър млад талант за годината у нас сред всички спортове. Стилян Гроздев и Георги Шиков станаха европейски вицешампиони за мъже от Букурещ, където Даниала Пандова грабна бронз. Ангел Русев бе европейски шампион до 17 г., а при мъжете се нареди пети на европейско първенство и шести на световното в Ашхабад, където подобри пет световни рекорда за младежи и спечели бронз в изтласкването.
Въпреки пандемията и здравната криза, БФВТ записа успехи и през 2020 година. Стилян Гроздев, Божидар Андреев, Юндер Бейтула и Христо Христов спечелиха злато на преодолимпийския турнир за Световната купа в Малта, а Ангел Русев и Юндер Бейтула се върнаха със сребро от преодолимпийския турнир за Световната купа в Иран. Карлос Насар е шампион, а Георги Йочев с бронз на първата в историята онлайн Световната купа за младежи Перу 2020.